07.09.2020. - Poštovani roditelji, U skladu sa trenutnom higijensko-epidemiološkom situacijom i poštujući Proceduru za rad u odgojno-obrazovnim ustanovama u kontekstu COVID-19, a s ciljem da preporuke obezbijede normalno funkcionisanje rada u našoj školi i obezbijedimo svi zajedno biosigurnost i zaštitu zdravlja učenika, nastavnika i ostalih zaposlenika, neophodno je da krajnje ozbiljno prihvatimo

Roditelji su dužni da strogo vode računa o sigurnosti, zaštiti i ponašanju svoje djece, ali i samih sebe kako bi spriječili prodor virusa i u vlastite domove i u školu. U tom smislu potrebna je stalna kontrola zdravstvenog stanja svoje djece, naših učenika i to na sljedeći način:
- Svakodnevno praćenje zdravstvenog stanja mjereći temperaturu djeci ( ili mladići i djevojke naše škole sami mjere sebi temperaturu) prije polaska u školu , o čemu sami vode evidenciju ;
- U situaciji povišene tjelesne temperature (veće od 37,2 C) i pojave drugih simptoma (groznica, drhtavica, bolno grlo, kašalj, curenje iz nosa, zapušenje nosa, kratak dah, otežano disanje, bol u mišićima, gubitak mirisa i okusa, proljev), roditelj je dužan zadržati dijete (našeg učenika) kod kuće i javiti razredniku na dogovoreni broj telefona razrednika ili na broj telefona u školu ( 032 465-241 sekretarica škole ili 465-242 pedagogica škole) .
- Roditelji su obavezni obezbijediti svaki dan svome djetetu čistu masku za nošenje u školu (pravu medicinsku kupljenu u apoteci ili pamučnu sašivenu koja se otkuhava);
- Roditelji su obavezni voditi računa o tome da djeca svaki dan od kuće donose hranu i vodu za piće , jer će biti zabranjeno izlaziti iz škole u kupovinu;
- Roditelji su obavezni stalno skretati pažnju svojoj djeci na higijensko-epidemiološke i biosigurnosne mjere pranja ruku, dezinfekcije, nošenja maske, ponašanja i kontakata sa distancom, ponašanja na nastavi tjelesnog odgoja i brige o opremi za tjelesni odgoj;
- Bilo bi poželjno da roditelji obezbijede dezinfekcione maramice za dezinfekciju mobitela ukoliko budu njihova djeca donosila u školu mobitele;
- Roditelji su obavezni doći u školu po svoje dijete ako dobiju poziv iz škole zbog eventualne pojave nekog od simptoma bolesti kod njihovog djeteta, odnosno učenika koji bi u toj situaciji čekao roditelja u posebnoj prostoriji koja će se koristiti kao izolatorij;
- Roditelji do daljnjega ne mogu dolaziti u školu na informacije, po potvrde za prevoz i druge administrativne potrebe. Za to trebaju svoju djecu obavezati da uzmu potvrde kod sekretarice škole , a ako ipak moraju lično doći u školu postupaju po pravilima „kao treća lica“, a to znači da moraju najaviti sa obrazloženjem svoj dolazak, odnosno ulazak u školu, na brojeve telefona sekretarice 032- 465-241, direktora 032-465-244 ili pedagoga 032 465-242, a po dolasku do škole prije ulaska popunjavaju epidemiološki upitnik i mjeri se temperatura. U prostorije škole ne može se ući bez maske. - Sve informacije vezano za uspjeh, napredak i ispunjavanje obaveza svoga djeteta , te eventualne zdravstvene smetnje i pravdanje časova, roditelji obavljaju putem dogovorenih kontakata telefonom, viberom, mesinđerom i sl. sa roditeljima.                                                                                                                                                                                                                  - Roditeljski sastanci će se također održavati online putem, a tako će i razrednici slati potrebne upute, informacije, obavijesti za roditelje.

Posebna napomena se odnosi na roditelje koji imaju djecu sa hroničnim nezaraznim oboljenjima ili najbliži članovi domaćinstva imaju hronično nezarazno oboljenje i koji NE ŽELE da iz sigurnosnih potreba njihova djeca ne pohađaju nastavu u školskim prostorijama, nego putem online aplikacija, platformi i sl. da su obavezni što prije proslijediti školi pismenu izjavu o tome na e-mail škole : gimnazijakakanj@bih.net.ba ili poštom na adresu Gimnazija „Muhsin Rizvić“ Kakanj, Ulica šehida br. 8. Kakanj, i to što prije, najkasnije do 11. 9. 2020. g.
Još nekoliko bitnih informacija o organizaciji nastave u školi:
Učenici I razreda kreću u školu u utorak 8.9, kada će od razrednika dobiti sve važne informacije o rasporedu sati, obavezama i pravilima ponašanja. Također, svi ostali učenici (II, III, IV razred)
počinju pratiti nastavu online od 8.9. po rasporedu sati.
Učenici II razreda, podijeljeni u grupe, pohađaju naizmjenično nastavu online ili u školi od ponedjeljka 14. 9. po rasporedu kako ih obavijeste razrednici.
Učenici III i IV razreda pohađaju nastavu po rasporedu online do 21. 9. kada prve grupe počinju dolaziti u školu, a ostali su online.
Dakle, nakon 21. 9. u školskim prostorijama su na nastavi svi učenici odjeljenja koja imaju manje od 20 učenika (7 odjeljenja), a ostali su po grupama u školi i online po rasporedu sati (7 odjeljenja koji se dijele jer imaju 20 i više učenika).
Učenici koji nisu na nastavi, nego prate nastavu na daljinu, svakodnevno će dobivati upute i materijal za rad online putem od predmetnih nastavnika nakon što predmetni nastavnici završe svoj rad u prostorijama škole. Ovdje će biti potrebno mnogo strpljenja, konsultacija i razumijevanja, tolerancije između učenika i predmetnih nastavnika, pa i roditelja s obzirom da se neće moći ispoštovati vremenski raspored sati. U tom smislu se, kao škola i svi njeni zaposlenici, unaprijed zahvaljujemo svima na razumijevanju.